Türkiye’den Avrupa’ya Ev Taşıma Fiyatları

Kategori:

Türkiye’den Avrupa’ya Ev Taşıma Fiyatları

Günümüzde pek çok Türk genci, gerek iş fırsatları gerekse birkaç sene deneyim kazanmak adına Avrupa’ya taşınıyor. Avrupa’ya taşınma maliyetleri ise herkesin merak konusu haline geldi. Peki, Türkiye’den Avrupa’ya ev taşıma fiyatları ne kadar?

Uluslararası lojistik denildiği zaman aynı anda birden fazla hizmeti kapsayan detaylı bir hizmet ortaya çıkmaktadır. Bunun maliyetini hesaplamak ve tüm ülkeler için sabit bir fiyat vermek ise imkansızdır. Avrupa denildiği zaman ise tam 44 ülkeden bahsetmekteyiz. Bu 44 ülkenin her birinin ülkemize olan uzaklığı ve taşınma işlemleri için nakliyeciden istenen evraklar farklılık göstermektedir. Tüm bu detaylar ise nakliye ücretlerini etkileyen faktörlerdir. Net bir nakliye ücreti vermek mümkün olmasa da, nakliyeyi etkileyen faktörlere göz atılarak aşağı yukarı ne kadar bir fiyat çıkacağı anlaşılabilir.

Türkiye’den Avrupa’ya Taşınırken Nakliye Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Türkiye’den Avrupa’nın herhangi bir bölgesine taşınmak isteyen herkesin en büyük merak konusu nakliye ücretleri olmaktadır. Nakliye ücretleri için net fiyatlar vermek mümkün olmasa da maliyete nelerin dâhil olduğunu bilmek fiyat tahmininde bulunmak için çok önemli bir kriterdir. İşte Türkiye’den Avrupa’ya taşınırken fiyatı etkileyen faktörler:

  • Türkiye’den Avrupa’ya taşınırken ilk önce taşınacak eşyaların sayısı evin kaç oda olduğu önemlidir. Eğer eşya az ise parsiyel taşıma yapılarak fiyat düşürülebilir. Eşyalar çok ise tam tır doldurulacak demektir bu da aracın yalnızca sizin eşyalarınızı götüreceği ve gittiği ülkeden boş döneceği anlamına gelir. Haliyle fiyat parsiyel taşımacılığa göre daha yüksek olacaktır. Ne kadar çok eşya varsa paketlenecek ve hem montaj hem de demontaj işlemi yapılacak eşya sayısı o kadar demektir. Bu da haliyle çalışacak personel sayısında değişiklik göstereceği için nakliye fiyatını etkiler.
  • Taşınma fiyatlarını belirleyen bir diğer önemli unsur da gidilecek mesafedir. Türkiye’den Avrupa’ya taşınırken hangi ülkenin hangi şehrine taşınılacağı oldukça önemlidir. Çünkü her ülkenin ve şehrin uzaklığı farklı olduğu için, nakliye esnasında gidilecek mesafe ve kullanılacak yakıt da değişkenlik gösterir. Değişkenlik gösteren mesafe ve yakıt nakliye ücretini doğrudan etkileyen faktörlerdir.
  • Paketleme işlemlerinin kapsamı: Taşınma esnasında fiyatları belirleyen bir diğer unsur ise eşyaları paketleme işini kimin yapacağıdır. Nakliyeciler size fiyat teklifinde bulunurken iki seçenek sunar. Bunlar paketlemenin dahil olduğu ve olmadığı tekliflerdir. Eğer paketlemeyi kendiniz yapacaksanız fiyat daha düşük olurken, paketleme dahil bir nakliye hizmeti alacaksanız fiyatta artış olacaktır. Bu kriterde bahsettiğimiz paketleme elbette ki mobilyalar değildir. Mobilyaların demontaj işlemlerinin yapılması ve paketlenmesi ekstra ücrete girmez. Ancak mutfak eşyaları, kıyafetler vb. eşyaların paketleme işlemlerini nakliye firmasının yapmasını isterseniz bu ücrete de yansıyacaktır.
  • Nakliye Sigortası: Günümüzde artık hem müşteriler hem de nakliye firmaları nakliye sigortasının bir seçenek değil şart olduğunun bilincine vardı. Eşyaların taşınma esnasında olası kazalara karşı maddi olarak güvenceye alınmasını sağlayan nakliye sigortası, belirli bir ücret karşılığında yapılıyor. Nakliye sigortasının ücreti de nakliye hizmetinin ücretine ekleniyor. Hala nakliye sigortası yapmadan eşyaları taşımayı kabul eden nakliye firmaları olsa dahi bu çok da güvenli bir yöntem değil. Çünkü ufak bir bedel olan nakliye sigortasının ödenmemesi, olası bir kaza sonucunda maddi olarak müşteriyi güvence altına almıyor. Bu nedenle özellikle uluslararası lojistik hizmetlerinde nakliye sigortası mutlaka yapılmalıdır.
  • Gidilecek ülkenin sınır kapısında istenilen ekstra evraklar: Uluslararası lojistik hizmeti alınacağı zaman nakliyecilerin mutlaka bir gümrükçü ile partner olarak çalışmaları gerekir. Söz konusu eşyalar ticari amaçla gitmese dahi hem ülkemizden çıkarken hem de gideceği ülkenin sınır kapısından geçerken bir takım gümrük işlemlerinden geçer. Nakliye firmasının bunu önceden bilerek gerekli tüm gümrük eşyalarını hazırlatması gerekir. Bu evrakların da tabii ki bir ücreti var. Ortaya çıkan masraf, nakliye ücretine eklenir. Gümrük işlemlerinin ücretleri genelde sabit olsa da, gidilecek ülkenin sınır kapısında kendi ekstra kuralları ve görmek istediği ekstra belgeler olması halinde ortaya ekstra masraflar çıkabilir. Bu masraflar da yine nakliye fiyatlarını ekleyen faktörlerdir.

Türkiye’den Avrupa’ya taşınırken net bir nakliye ücreti vermek mümkün olmasa da taşınmak istediğiniz ülkenin şartları ile yukarıda bahsettiğimiz kriterleri değerlendirerek aşağı yukarı nakliye ücretlerini tahmin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın