Türkiye’den Belçika’ya Ev Taşımacılığı

Kategori:

Türkiye’den Belçika’ya Ev Taşımacılığı

Sürekli gelişen ve her geçen gün bizi inanılmaz gelişmeler ile tanıştıran içinde bulunduğumuz yenidünya düzeni, adeta tüm dünyayı tek bir şehir gibi görmemize olanak sağladı. Eskiden çok güç olan ve pek çok kişiye hayal gibi görünen yurt dışına çıkmak hatta yerleşmek fikri, günümüzde artık çok basit bir işlem haline geldi. Ülkemizden de yurt dışında iş bulan ve giden kişi sayısı bir hayli çok. Ancak yurt dışına yerleşme konusunda deneyimsiz olan kişiler zaman yaklaştıkça ister istemez bir endişe duymakta ve hangi işlemin ne zaman nasıl yapılması gerektiğini planlarken kafa karışıklıkları yaşamaktadır. Bu nedenle, ilk defa yurt dışına taşınacak kişilerin mutlaka profesyonel bir destek alarak sürecin basitleşmesini sağlamaları gerekmektedir.

Ülkemizden yurt dışına göç edilen ülkeler arasında en sık tercih edilenlerden bir tanesi Belçika’dır. Ülkemize pek de yakın sayılmayan Belçika, iyi iş fırsatları ve sunduğu hayat standartları sayesinde her sene daha fazla kişinin dikkatini çekmeyi başaran ve ülkemizden yoğun göç almaya başlamış bir ülkedir. Şirketimizin istatistiklerine bakacak olursak Türkiye’den Belçika’ya taşınmak için başvuran kişi sayısı her geçen gün artmakta. Türkiye’den Belçika’ya taşınma işlemlerinin nasıl yürütüldüğü ise pek çok kişinin merak konusu haline geldi.

Her nakliye ve taşınma işleminin muhakkak resmi gereklilikleri vardır. Ancak söz konusu uluslararası bir lojistik hizmeti ise, resmi işlemler çok daha karmaşık bir hale gelebilir. Bireysel anlamda düşünüldüğü zaman zor gibi gözüken bu işlemler, profesyonel birkaç dokunuş sayesinde çok rahat bir şekilde tamamlanabilir.

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’den Belçika’ya taşınma işlemleri için de yapmanız gereken pek çok şey bulunuyor. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz.

İlk olarak yapmanız gereken şey Belçika’dan oturum izninizi almak olmalıdır. Resmi evraklar hazırlanırken yetkili merciler ilk olarak sizden oturma izninizi isteyecektir.

Oturma izniniz çıktıktan sonra karar vermeniz gereken en büyük adım eşyalarınızı beraberinizde götürüp götürmemek olmalıdır. Bu durumun artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurarak bir karar vermeli ve eğer eşyalarınızı beraberinizde götürecekseniz iyi bir nakliye şirketi tercih etmelisiniz.

Yurt dışı taşınma işlemleri, aynı ülke içerisinde şehirlerarası taşınmadan çok daha meşakkatli ve titizlik isteyen işlemlerdir. Olası bir hatada eşyalarınız gümrüğe takılabilir ve hem maddi hem manevi pek çok zarara uğrayabilirsiniz. Sürecin sorunsuz geçmesi için nakliye şirketi çok önemlidir. Resmi evrakların pek çoğu ile ilgilenecek olan nakliye şirketiniz deneyimli ve organizasyon sürecini şeffaf yürüten bir firma olmalıdır. Böylelikle hem rahatlıkla organizasyon sürecini takip edebilirsiniz hem de eşyalarınızın yurt dışına taşınması hakkında bilmediğiniz pek çok konuda nakliye şirketiniz sizi bilgilendirerek sorunsuz bir taşınma gerçekleştirmenizi sağlar.

Eşyalar başka bir ülkeye gideceği için gümrükten geçerken de beraberlerinde bulunması gereken bir takım evraklar mevcuttur. İstenen gümrük evraklarını hazırlamak nakliye firmasının sorumluluğundadır ancak müşterinin de bu eşyaların ticari amaç gütmediğini belgelendirmesi gerekir. Bu konuda nakliye şirketi müşteriyi bilgilendirecektir.

Türkiye’den Belçika’ya Taşınırken Nakliye Şirketi Neden Önemlidir?

Türkiye’den Belçika’ya taşınırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesi şüphesiz ki nakliye şirketi olmaktadır. Pek çok kişi işi daha uyguna getirmek adına öylesine bir firma tercih etmeyi düşünür ve neden kaliteli bir nakliye şirketi ile çalışması gerektiğini tam olarak anlayamayabilir. Bunun nedenini kısaca şöyle açıklayabiliriz: Yurt dışı taşınma işlemleri bilgi ve donanım gerektiren işlemlerdir bu nedenle de işinin ehli olmayan bir nakliye şirketi ile eşyalarınız gideceğiniz ülkeye varamadan gümrükte takılabilir.

Her ülkenin sınır kapısında kendine özel istek ve kuralları olabilir. İyi bir nakliye şirketi Türkiye’den Belçika’ya taşınma işlemleri için gereken tüm resmi süreci yönetir ve sürecin sorunsuz bir şekilde planlanmasını sağlar. Belçika sınır kapısında istenecek tüm evrak ve koşullara hâkim olan nakliye şirketi, aksaklıklar yaşanmaması için en önemli unsurlardan birisidir.

Eşyalar yurt dışına çıkarken, bunların ticari amaç gütmediğinin gümrüğe beyan edilmesi de oldukça önemli bir konudur. Uluslararası lojistik hizmeti veren nakliye şirketlerinin mutlaka bu tür resmi işlemler için birlikte çalıştıkları bir gümrük müşavirliği olur. Sürece hâkim olan gümrük müşavirliği ve nakliye şirketi, müşterinin stresini alır ve onu doğru bir şekilde yönlendirerek gümrük işlemlerinin en kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

Bir cevap yazın