Türkiye’den Fransa’ya Ev Taşımacılığı

Kategori:

Türkiye’den Fransa’ya Ev Taşımacılığı

Fransa, Türk vatandaşları için artık çok da yabancı olmayan ve her sene çok sayıda göç alan bir ülkedir. Gerek yeni bir iş fırsatı, gerekse sakin bir hayata geçiş yapmak gibi nedenlere bağlı olarak her sene ülkemizden çok sayıda kişi Fransa’ya göç etmekte. Peki, Türkiye’den Fransa’ya ev taşımacılığı hizmeti nasıl olur? Süreçte neler yapılması gerekir? Bunları birlikte inceleyelim.

Türkiye’den Fransa’ya ev taşımacılığı hizmetini alırken ilk olarak benimsememiz gereken nokta şudur ki bu nakliye hizmetini sıradan bir evden eve taşıma ya da şehirlerarası taşıma hizmeti ile karıştırmamak gerekir. Eşyaların bir ülkenin sınırından çıkıp başka bir ülkeye giriş yapacak olmasının elbette ki bazı gereklilikleri mevcuttur.  Süreçte düzenlenmesi gereken pek çok resmi evrak vardır ve muhakkak planlamanın tecrübeli biri tarafından yapılması gerekmektedir.

Türkiye’den Fransa’ya taşınmak pek çok kişini hayalidir. Ancak bazı kişiler bunu hayalde bırakmayıp gerçekleştirir ve o andan itibaren işin resmi boyutu başlar. Peki, Türkiye’den Fransa’ya taşınırken yapılması gerekenler nedir?

Ülkemizden Fransa’ya taşınmak istediğiniz zaman sizi bazı resmi süreçler bekleyecektir. Bu süreçleri başlatabilmek adına yapmanız gereken ilk şey Fransa’dan oturum izni almaktır. Gidiş sebebiniz her ne olursa olsun, turistik sebepler ile değil de yerleşmek amaçlı gidiyorsanız ilk olarak bir oturum iznine ihtiyacınız var. Bu oturma iznini aldıktan sonra ise kendinize iyi bir nakliye firması seçmelisiniz.

Nakliye şirketlerinin yurt dışı taşıma işlemlerinde ki rolü tahmin edebileceğinizden çok daha büyüktür. Tüm sürecin organize edilmesi ve eşyaların sınır kapılarından sorunsuz bir şekilde geçmesi için her şeyi planlayan nakliye şirketini seçerken muhakkak deneyim ve tecrübesini hatta eski yapmış olduğu işleri araştırmanız gerekir. Deneyimsiz ya da bilgisiz bir firma eşyalarınızın başına çeşitli sorunlar gelmesine, hatta yurt dışında gümrüğe takılıp Fransa’ya sizinle gelememesine neden olabilir.

Nakliye firması seçerken yalnızca uluslararası taşımacılık hizmeti konusunda tecrübeli olmaları sizi yanıltmamalı. Her ülkenin kendi sınır kapısında izlediği prosedür birbirinden farklıdır. Bu nedenle Türkiye’den Fransa’ya taşınırken tercih ettiğiniz nakliye firmasının bizzat Fransa için deneyimli olup olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Nakliye şirketi ile anlaşma sağladıktan sonra geriye gümrük işlemleri kalmaktadır. Gümrük işlemleri eşyaların Fransa’ya ticaret amaçlı değil zati eşya olarak gittiğinin gösterilmesi içindir. Zati eşya olarak gösterilen eşyalar herhangi bir gümrük vergisine de tabi tutulmayacaktır. Gümrük işlemlerini sizin için bizzat nakliyeciniz halledecektir. Sizin de eşyaların listesini iletmeniz ve gerekli durumda bu eşyaları ticaret amaçlı götürmediğinizi ispatlamanız gerekecektir. Eşya listesi gümrüğe beyan edildikten sonra söz konusu listede yer almayan hiçbir eşya araca yüklenemeyecektir. Bu nedenle eşya listenizi üzerine çok düşünerek ve eksik bırakmadığınızdan emin olarak hazırlamanız gerekir. Aksi takdirde listede yer almayan eşyalar, Türkiye’den Fransa’ya taşınma işleminizde sizinle beraber gelemeyecektir.

Türkiye’den Fransa’ya Taşınırken Nasıl Bir Nakliye Şirketi Seçilmelidir?

Hayatımızda her zaman çok büyük bir öneme sahip olan nakliye şirketleri, söz konusu uluslararası lojistik hizmetleri olduğu zaman iki kat daha dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Doğru nakliye şirketini bulmak konusunda endişeleriniz olması çok normaldir. Türkiye’den Fransa’ya taşınma işlemleriniz için doğru nakliye firmasını seçerken aramanız özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Nakliye firmanızda arayacağınız ilk özellik yurt dışı yetkinliği olmalı. Bu firmanın araçları yurt dışına çıkış iznine sahip mi? Eşyaları götürecek personel dil biliyor mu? (Bu, olası sorunlara karşı iletişim kolay kurulacağı için sorun çözmeye yarar) Ya da gidecek personel bölgeyi biliyor mu bur soruların cevaplarına bakmalısınız. Eğer cevapların hepsi evet ise doğru firmayı bulmaya oldukça yaklaştınız demektir.

Doğru nakliye firması muhakkak gümrük işlemleri konusunda bilgili ve tecrübeli olmalı. Eşyalarınız yurt dışına giderken pek çok sınır kapısından geçecek ve eğer gümrük işlemleri yapılmamış olursa muhtemelen daha ilk sınır kapısında takılarak sizinle birlikte yola devam edemeyecek. Bu nedenle de nakliye firmanızdan aramanız gereken en önemli kriterlerden biri de gümrük işlemleri konusunda ki bilgi ve donanımı olmalıdır.

Türkiye’den Fransa’ya taşınırken nakliye firmanızdan arayacağınız bir diğer özellik ise eşya paketlemesi konusunda ki hassasiyetleri ve söz konusu eşyalara sigorta yapmaları olmalıdır. Bu iki kriter eşyalarınızın yolda minimum hasarla yol almasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın