Türkiye’den Hollanda’ya Ev Taşımacılığı

Kategori:

Türkiye’den Hollanda’ya Ev Taşımacılığı

Türkiye’den Hollanda’ya taşınmak, hem heyecan hem de stres gibi duyguların bir arada yaşanabileceği oldukça ilginç bir deneyimdir. Özellikle ilk defa yurt dışına taşınacak kişiler bu süreçte biraz zorlanabilir. Yeni bir ülkeye taşınıyor olmanın verdiği heyecan, resmi işlemleri ve nakliye sürecini bilmemenin stresiyle birleştiğinde taşınacak kişiler için biraz endişeli geçen bu süreci hafifletmenin en kolay yolu ise tabii ki işinin ehli bir nakliye şirketi ile anlaşma sağlamaktır.

Türkiye’den Hollanda’ya taşınırken pek çok resmi işlem yapılması gerekmektedir ve eşyaların gümrükten geçebilmesi için gereken evrakların düzenlenmesi bireysel olarak yürütülememektedir. Bunun için mutlaka gerekli evrakları düzenlemeye yetkisi olan kişilerden hizmet alınmalıdır. Sürecin sorunsuz ilerlemesi ve doğru planlanması açısından alanında tecrübeli bir nakliye şirketinden hizmet almak gerekmektedir. Nakliye şirketinde deneyim aranırken özellikle daha önce Hollanda’ya nakliye hizmeti yapmış olmasına dikkat edilmelidir. Her ülkenin gümrük işlemleri ve sınır kapısından geçebilmek için istediği belgeler farklıdır. Nakliye şirketi yurt dışı deneyimi olan ancak daha önce hiç Hollanda’ya nakliye yapmamış bir şirket ise gerekli bilgi donamının olup olmadığı mutlaka teyit edilmelidir.

Türkiye’den Hollanda’ya Nasıl Eşya Taşınır?

Hollanda, ülkemizden yurt dışına taşınan kişiler tarafından en sık tercih edilen ülkelerden biridir. Ülkemizden Hollanda’ya giderek yeni bir hayata başlamak isteyen kişilerin en büyük merak konusu ise tabii ki, manevi değeri oldukça yüksek olan ev eşyalarını kendileri ile birlikte götürüp götüremeyecekleridir.

Türkiye’den Hollanda’ya taşınırken eşyaları da beraberinde götürmek oldukça yaygın bir durumdur. Gerek orada ki mobilya fiyatlarının ülkemize kıyasla çok pahalı olması, gerekse manevi değerlerinden dolayı eşyaların terkedilememesi gibi durumlar taşınacak kişilerin beraberlerinde eşyalarını da götürmelerine yol açmaktadır. Kulağa zor ve uğraştırıcı gibi gelse de, güvenilir ve işini doğru yapan bir nakliye şirketi ile bu oldukça kolay bir işlemdir.

Türkiye’den Hollanda’ya taşınırken eşyalarında götürülmesi için uygulanması gereken bir takım prosedürler vardır. Gerekli evraklar düzenlenir ve eşyaların ticari bir amaç taşımadığı gümrüğe beyan edilir. Tüm bu resmi işlemler nakliye şirketinin yapması gereken işlemlerdir ve taşınma esnasında olası bir problem ile karşılaşmamak adına muhakkak güvenilir bir nakliye şirketi ile anlaşmak gerekmektedir.

Nakliye şirketi ilk olarak Hollanda’da nereye taşınacağınızı araştırır. Arkasından taşıma şekli belirlenir. Türkiye’den Hollanda’ya taşınırken genel olarak deniz yolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Denizyolu taşımacılığı hem zamandan hem de fiyattan tasarruf etmek adına tercih edilen taşıma yöntemidir. Normal bir şehirlerarası taşınma işleminde bile eşyaların çok özenli bir şekilde paketlenmesi gerekirken, Türkiye’den Hollanda’ya taşınırken geçen süre fazla olacağı ve ülke değişikliği yaşanacağı için eşyalar çok daha özenli bir şekilde paketlenmelidir. Güvenilir bir nakliye şirketi hangi eşyanın en güvenli şekilde nasıl paketlenmesi gerektiğinin bilincinde olur ve doğru paketlemeyi yaparak eşyaların taşınma esnasında zarar görmemesini sağlar. Taşınma süreci için gereken her türlü dış ticaret evrakları ve gümrük işlemleri de yine nakliye şirketinin organize etmesi gereken süreçlerdir.

Türkiye’den Hollanda’ya Eşya Taşımak İçin Gereken Resmi İşlemler

Ülkemizden diğer tüm dış ülkelere taşınırken olduğu gibi, Türkiye’den Hollanda’ya taşınma ve eşyaları da beraberinde götürme işlemelerinin de birtakım resmi gereklilikleri bulunmaktadır. Bu resmi gereklilikler yerine getirildiği takdirde sorunsuz bir taşınma süreci gerçekleşebilir ve eşyalar Hollanda’ya hiçbir gümrük engeline takılmadan götürülebilir. Resmi işlemlerin başlatılabilmesi ve gerekli yerlere başvuruların yapılabilmesi için ilk olarak taşınacak kişinin Hollanda’da oturum izni alması gerekir. Süreçte lazım olacak pek çok işlem için resmi kurumlar oturma iznini görerek hizmet verir. Sonrasında ise yapılacakları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Eşyaların Hollanda’ya taşınması için ilk olarak mobilyaların demonte bir hale getirilmesi ve paketlenmiş olması gerekir. Bunu nakliye şirketiniz sizin için montaj ustalarına yaptıracaktır.
  • Eşyaların listesi çıkartılmalı ve ilgili evraklar hazırlanırken bu liste gümrüğe sunulmalıdır. Listede yazılı olmayan hiçbir eşya, eşyaları taşıyacak aracın içinde de yer almamalıdır.
  • Gümrük işlemleri ancak bir gümrük müşaviri tarafından gerçekleştirilebilir. Bu nedenle eşyaların gümrük işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapılması için, bir gümrük müşavirliğine vekâlet verilmesi gerekmektedir.
  • Taşınma işleminiz için hizmet verecek olan nakliye şirketinin yurt dışına eşya taşımak adına gereken tüm izin ve belgelere sahip olduğundan da emin olmanız gerekir. Eşyaları taşıyacak olan aracın da mutlaka yurt dışı çıkış izni bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın